Przejdź do treści

Własny stół z żywicy epoksydowej — instrukcje krok po kroku. Część 1.

  • przez

Krok 1: Usuwanie kory i szlifowanie drewna
Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie wszelkiej pozostałej kory, m.in. z dłutem. Chociaż kora wygląda bardzo ładnie, nie tworzy idealnej powierzchni wiążącej dla żywicy epoksydowej. Po usunięciu kory należy ponownie ręcznie obrobić krawędzie papierem ściernym, aby drewno i żywica mogły później optymalnie się łączyć.
Następnie gładko przeszlifuj duże powierzchnie drewna. Szczególnie nadaje się do tego szlifierka. Powinieneś zacząć od ziarna 80, a następnie przejść do ziarna 220. Po każdym rozmiarze ziarna należy usunąć kurz z desek przed kontynuowaniem. Boki najlepiej wykończyć ręcznie papierem ściernym.
Wreszcie, drewno musi być bardzo dokładnie oczyszczone, nie powinno być dosłownie żadnych pozostałości kurzu. Odkurzacz jest do tego doskonałym narzędziem, ale dla pewności ponownie przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się ostatniego drobnego pyłu szlifierskiego.

Krok 2: Wypełnij nierówności i pęknięcia i uszczelnij drewno
Teraz wszystkie widoczne nierówności, pęknięcia i porowate powierzchnie na drewnie należy wyrównać. Można je łatwo wypełnić krystalicznie czystą, niepigmentowaną żywicą epoksydową. Jeśli chcesz skorygować nierówności w niekorzystnie położonych miejscach na krawędziach, możesz wcześniej uszczelnić krawędzie bardzo mocną taśmą klejącą. Zapobiegnie to późniejszemu spływaniu żywicy po krawędziach drewna.
Po wyschnięciu wypełnionych obszarów i uszczelnieniu całej powierzchni użyj krystalicznie czystej żywicy, tak jak do wypełniania pęknięć. Powinieneś nakładać to bardzo płynnie na całą powierzchnię drewna. To uszczelnienie zapobiega ewentualnemu odgazowaniu z warstwy żywicy, lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w dobry pędzel, który nie ma słabego włosia. Ponieważ po utknięciu włosia w żywicy bardzo trudno jest je ponownie usunąć z żywicy. Uszczelniacz musi wtedy bardzo dobrze wyschnąć. Powinieneś pozwolić na to 5 godzin, niezależnie od rodzaju używanej żywicy. Idealna temperatura suszenia to 18° do 24°C.
Po utwardzeniu należy delikatnie przeszlifować wewnętrzne krawędzie, które później będą miały kontakt z żywicą odlewaną, za pomocą papieru ściernego. Stworzy to idealną bazę do wiązania żywicy z krawędziami.

Krok 3: Zbuduj formę / ramę dla blatu
Następnie należy zbudować formę o żądanej długości i rozmiarze stołu. Można do tego wykorzystać proste płyty MDF. Całość brzmi bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości, jednak trzeba to zmierzyć i opracować bardzo dokładnie i starannie. Płyty MDF o grubości 16 mm, zarówno spodu, jak i boków, okazały się bardzo odpowiednie do produkcji formy.
Panele boczne powinny wystawać z faktycznego blatu na około. 15 mm. Istnieją dwie możliwości łączenia spodu z panelami bocznymi: poszczególne części można skręcić lub połączyć za pomocą gorącego kleju.
Aby później uszczelnić krawędzie, najlepiej użyć przezroczystego silikonu sanitarnego. W tym przypadku bardzo ostrożna praca jest niezbędna, aby zapewnić, że forma jest na końcu w 100% szczelna. W przeciwnym razie wycieknie płynna żywica epoksydowa.
Teraz na gotową formę nakładany jest środek antyadhezyjny. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ w przeciwnym razie żywica po wyschnięciu mogłaby przykleić się do płyt MDF. W takim przypadku wyjęcie blatu z formy byłoby prawie niemożliwe bez jego uszkodzenia. Możliwe byłoby użycie taśmy klejącej do pokrycia całej formy lub, alternatywnie, wosku uwalniającego ciecz. Do tego celu nadaje się również natrysk sprayem teflonowym lub silikonowym (należy go nakładać w maksymalnie trzech warstwach, aż powierzchnia będzie gładka).


Krok 4: Wkładanie drewna do formy
Upewnij się, że powierzchnia robocza, na której spoczywa forma, jest naprawdę w 100% wyważona i wypoziomowana. Jeśli nie, żywica ulegnie przekrzywieniu po napełnieniu (i prawdopodobnie wycieknie). Po zapewnieniu tego, drewno można następnie umieścić w formie. Aby to zrobić, drewno jest dociskane do pozycji, w jakiej powinno się znajdować po wykończeniu stołu, a następnie mocowane za pomocą kilku równoległych zacisków. Jeśli planujesz nieco mniejszy model, drewno można alternatywnie mocować ciężkimi przedmiotami, takimi jak kamienie. Należy jednak zawsze pamiętać, że każdy przedmiot używany do mocowania drewna może wejść w kontakt z żywicą.
Aby żywica nie wylewała się później na cały stół, a nie tylko w przewidzianą dla niego rynnę, wskazane jest narysowanie pewnego rodzaju przegrody z silikonu sanitarnego wzdłuż wewnętrznych krawędzi w odległości od 1 do 2 cm.

Krok 5: Wymieszaj żywicę epoksydową
Oblicz odpowiednią ilość żywicy epoksydowej dla swojego stołu rzecznego z żywicy epoksydowej. To może być trochę skomplikowane. Z tego powodu stworzyliśmy kalkulator żywic epoksydowych, który pomoże Ci:
W następnym kroku wymieszasz żywicę epoksydową. Ważne: podczas pracy z żywicą zawsze noś okulary ochronne, ochronę dróg oddechowych i rękawice nitrylowe!
Następnie potrzebujesz wystarczająco dużego wiadra. Byłoby idealnie, gdyby mieściła całą objętość żywicy lub pierwszą warstwę żywicy. Proszę wybrać odpowiednio duże wiadro, aby nic się nie stało (wypadki się zdarzają i żywica jest trudna do oczyszczenia). Ponadto wiadro powinno być korzystnie szersze niż wysokie, aby nie wytwarzało się zbyt dużo ciepła.
To doskonale ilustruje, jak wrażliwa jest żywica jako materiał. Od pewnej ilości i wysokości zaczyna się bardzo nagrzewać, a w skrajnych przypadkach wrzeć, przez co staje się albo mętny, albo bezpośrednio bezużyteczny. Dlatego może być konieczne wylewanie żywicy w kilku warstwach. Zastosowany produkt jest tutaj najważniejszym czynnikiem. Liczba wymaganych warstw lub maksymalna wysokość warstwy i maksymalna ilość do wymieszania ostatecznie zależy od grubości blatu. W razie wątpliwości należy przestrzegać maksymalnej grubości warstwy określonej przez producenta lub zdecydować się bezpośrednio na specjalną żywicę epoksydową opisaną powyżej, którą można wylać bezpośrednio w jednej warstwie.
Szczególnie ważne jest również przestrzeganie proporcji mieszania zalecanej przez producenta i dokładne wymieszanie poszczególnych składników. Najlepszym rozwiązaniem okazała się wiertarka z mikserem.
Po wymieszaniu pęcherzyki powietrza, które utworzyły się w żywicy, można łatwo usunąć za pomocą palnika lub opalarki. Tutaj zasada jest jak najwięcej, jak najmniej. Jeśli żywica zostanie zbyt mocno podgrzana, ulegnie uszkodzeniu.