Przejdź do treści

Własny stół z żywicy epoksydowej — instrukcje krok po kroku. Część 2.

  • przez

Krok 6: Barwienie żywicy i tworzenie efektu wodnego
Zwłaszcza podczas odlewania efektu wody, stołu z żywicy typu RIVER TABLE szybko staje się jasne, dlaczego zalecane jest użycie specjalnej żywicy epoksydowej. Ta wysokiej jakości żywica może być bardzo łatwo odlewana w jednym kroku, co daje natychmiastową korzyść.
Jeśli chcesz uzyskać popularny wygląd wody po zmieszaniu dwóch żywic i utwardzacza, do żywicy epoksydowej należy dodać odpowiednie pigmenty. Aby to zrobić, podziel żywicę na dwa pojemniki (najlepiej na przykład w stosunku 1:1,5). Aby uzyskać efekt wody, pokoloruj większą część żywicy metalicznym pigmentem w kolorze turkusowym, a mniejszą część matowym niebieskim pigmentem. Ta mieszanka pozwala uzyskać jedynie typowy wygląd wody i ogólnie rzecz biorąc, nie ma ograniczeń co do wyboru koloru.
Przy wypełnianiu żywicą epoksydową są (ponownie) dwie możliwości. Możesz wlać żywicę z dwóch pojemników do formy lub jednocześnie z jednej strony. Delikatne ruchy okrężne, szczególnie w przypadku metalicznej żywicy epoksydowej, sprawiają, że efekt końcowy jest żywy. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za „płynięcie” wyglądu żywicy.
Powstały wzór można zmienić za pomocą drewnianego patyczka lub podobnego przedmiotu.
Następnie żywicę epoksydową należy pozostawić do całkowitego utwardzenia (postępuj zgodnie z instrukcjami producenta).

Krok 7: Tworzenie projektu z krystalicznie czystą żywicą
Oprócz typowego wyglądu wody, istnieje nieskończona liczba różnych wzorów, które mogą zmienić Twój stół do majsterkowania w prawdziwe dzieło sztuki. Estetyka, która jest równie przyjemna dla oka, to River Table z krystalicznie czystą żywicą i osadzonymi przedmiotami. W tym celu między dwie drewniane deski wlewa się pierwszą warstwę krystalicznie czystej żywicy. Ten proces należy wykonać bardzo szybko, ale nadal ze względną ostrożnością.

Następnie wykonuje się szybki spacer po żywicy epoksydowej za pomocą suszarki na gorące powietrze. Wymagana jest tu szczególna ostrożność. Jeśli żywica zostanie wystawiona na działanie ekstremalnego ciepła suszarki w tym samym miejscu przez dłużej niż 3 sekundy, może to spowodować między innymi spalenie materiału. Efektem końcowym jest brzydka żółta żywica epoksydowa.
Teraz następuje tak zwana „Stosunek B”, druga warstwa. Po wylaniu tej warstwy pierwsza warstwa nie powinna być jeszcze całkowicie utwardzona i nadal lekko lepka na powierzchni. Nie możesz przegapić tego odstępu, ponieważ kolejna warstwa może optymalnie związać się z pierwszą tylko wtedy, gdy podłoże jest lekko lepkie. Jeśli pierwsza warstwa jest już całkowicie sucha, poczekaj, aż żywica całkowicie się utwardzi. Następnie powierzchnię przeszlifować papierem 220, dokładnie oczyścić, a następnie wylać drugą warstwę.
Jeśli chcesz zatopić w żywicy epoksydowej elementy dekoracyjne, takie jak kryształy lub kamyki, należy je dodać do drugiej warstwy. Ma to tę zaletę, że nie mogą już opadać na dno.
Teraz warstwę żywicy można wypełnić tuż nad krawędzią, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Ponownie należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta.

Krok 8: Usuwanie odlewu z formy (i szlifowanie)
Następnie odlewany blat stołu jest wyjmowany z formy. W tym celu należy usunąć wszystkie śruby i równoległe zaciski i ostrożnie odkręcić blat od formy za pomocą dłuta i plastikowego młotka. Następnie blat można szlifować. Tę pracę można wykonać ręcznie. Jednak szlifierka orbitalna znacznie ułatwia zadanie. Zacznij od ziarna 80 i przejdź do ziarna 400, a na końcu na drewnie nie powinno już być żywicy.
Aby uzyskać idealnie gładkie krawędzie, można je dodatkowo obrobić frezarką górno wrzecionową przed szlifowaniem lub, jeśli to konieczne, ponownie przyciąć lub ponownie strugać piłą tarczową. Jednak te kroki nie są absolutnie konieczne. Mała wskazówka: im wyższe ziarno papieru ściernego, tym jaśniejsza będzie powierzchnia stołu typu Rzeka z żywicy epoksydowej.

Krok 9: Polerowanie i olejowanie blatu
Teraz na wykończenie, aby optymalnie chronić drewno. Z jednej strony masz możliwość uzyskania naturalnego, matowego wyglądu. Aby to osiągnąć, gotowy blat – a zwłaszcza rzekę z żywicy – ​​należy dokładnie wypolerować maszyną do polerowania i pastą polerską. Ta procedura zapewnia usunięcie wszelkich śladów szlifowania i uzyskanie jedwabistej powierzchni.
Aby uzyskać matowy wygląd, olej jest następnie nakładany równomiernie na cały blat, np. miękką szmatką. Ta metoda jest niezwykle prosta i doskonale uszczelnia drewno. Dodatkowo wymagana jest tutaj tylko jedna aplikacja.

Dla procesu polerowania żywicą epoksydową przygotowaliśmy dla Ciebie osobny samouczek.

Pokrycie krystalicznie czystą żywicą
Jeśli wolisz błyszczący wygląd, możesz alternatywnie pokryć powierzchnię blatu krystalicznie czystą żywicą. Aby to zrobić, zacznij od spodu blatu i najpierw przyklej mocną taśmę samoprzylepną wokół blatu, która powinna wystawać 1 do 2 cm. Zapobiega to spływaniu żywicy po bokach.
Żywica jest następnie wylewana na powierzchnię i równomiernie rozprowadzana po całej powierzchni. Do tego nadaje się na przykład plastikowa szpatułka. Krótko przejedź żywicę opalarką, aby uniknąć pęcherzyków. Następnie cała powierzchnia musi ponownie całkowicie stwardnieć.
Ponieważ pierwsza warstwa to tylko baza, zawsze należy wylać drugą warstwę żywicy. Również tutaj pierwszą warstwę należy krótko przeszlifować, aby zapewnić skuteczne połączenie między dwiema warstwami.
Po utwardzeniu można teraz usunąć taśmę klejącą po bokach. Teraz krawędź pomalowanego spodu jest zaklejona taśmą (co najmniej 5 cm szerokości).
Następnie należy odwrócić blat i umieścić pod nim coś odpowiedniego, np. resztki drewna. Aby uniknąć uszkodzenia lakierowanej strony, możesz również umieścić pod spodem polar, aby uzyskać dodatkową amortyzację.
Blat musi być w 100% wypoziomowany, aby żywica mogła być teraz wylana na blat. Po kolejnym rozprowadzeniu szpachelką i upłynięciu czasu schnięcia można usunąć pozostałą taśmę klejącą, a wszystkie ostre krawędzie przeszlifować drobnym papierem ściernym.


Profesjonalne natryskiwanie lakieru poliuretanowego
Aby uzyskać idealną, gładką jak lustro powierzchnię, należy zlecić wykonanie usługi profesjonalistom. W końcu powłoka poliuretanowa jest szczególnie ważna w tym ćwiczeniu. Ten rodzaj powłoki można wykonać tylko przy użyciu specjalnego sprzętu, kabiny lakierniczej i dużej wiedzy. Co więcej, ta technika jest bardzo kosztowna, ale zaletą powłoki poliuretanowej jest to, że będziesz mieć bardzo wysoką trwałość, m.in. do zadrapań. Jednak w przypadku wysokiej jakości przedmiotu obrabianego, takiego jak samodzielnie zbudowany Stół z żywicą epoksydową, inwestycja w taką powłokę jest warta rozważenia dla większości rzemieślników. W końcu jest to praca z miłości.

Przymocuj nogi do stołu
Aby ostatecznie zakończyć cudowny stół z żywicy, możesz przykręcić wybrane przez siebie nogi. Dzięki klasycznym drewnianym nogom stół wygląda rustykalnie, ale jednocześnie nieco szlachetnie. Stylowe metalowe nogi stołu zamieniają stół w nowoczesny mebel.

Często Zadawane Pytania – FAQ.

Ile kosztuje żywica epoksydowa na stół rzeczny?
Cena żywicy epoksydowej potrzebnej do wykonania stołu rzecznego zależy od wielkości blatu. Stolik kawowy będzie wymagał zainwestowania 500 zł+ lub więcej, podczas gdy stół z żywicy może kosztować nawet 2000 zł.

Czy stoły z żywicą epoksydową są trwałe?
Jeśli właściwie zbudowany, epoksydowy stół rzeczny będzie trwał wiecznie, jeśli potraktujesz go we właściwy sposób. Nie umieszczaj go na zewnątrz i w trudnych warunkach światła UV, ponieważ może to spowodować żółknięcie części żywicznej i pęknięcia w drewnie.

Czy stoły epoksydowe są ciężkie?
Stoły epoksydowe są bardzo ciężkie, ponieważ żywica epoksydowa jest cięższa niż większość drewna i osiąga do 0,05 funta na cal sześcienny. Pamiętaj, że pomimo tego, że wymiary stołu pozostałyby takie same, gęstość obrabianego przedmiotu znacznie by wzrosła, co powoduje wzrost wagi.