Przejdź do treści

Proces produkcji stołu – zalewanie żywicą

  • przez

Jak wlewamy żywicę aby powstał stół z żywicy?

Jest wiele sposobów zabezpieczenia tak aby żywica nie wylała się poza obszar „rzeki” jednak kluczowe jest aby wykonać to starannie i zabezpieczyć wszystkie potencjalne źródła wycieków.

Samo przyciśnięcie deską, ciężar deski nie jest wystarczający aby nie było wycieków. Jedną z metod jest użycie silikonu, inną jest wykorzystanie zacisków oraz imadeł ciesielskich aby maksymalnie przycisnąć i pozbyć się wszelkiego rodzaju wycieków. Żywica jest jednym z najdroższych elementów dlatego wycieki mogą się okazać znacznym kosztem dla wykonawcy.

WAŻNE: Deski muszą zostać ułożone z dużą precyzją względem siebie. Boki stołu powinny tworzyć maksymalnie równą, gładką powierzchnię blatu stołu.

Aby żywica nie zespoliła się z podłożem można wykorzystać płytę polipropylenową, przypominającą plastik cienką płytę do której żywica epoksydowa się nie przyklei lub skorzystać z płynnych separatorów tzw rozdzielacze do żywicy. Najlepiej jeszcze wykorzystać silikon i nałożyć go na brzegi po czym przycisnąć drzewo w formie do podłoża tak aby silikon uszczelnił lukę między drzewem a płyta formy.

Zaczynamy wlewanie żywicy.

W momencie gdy forma jest gotowa, płyty osadzone w swoich miejscach i dokładnie uszczelnione przystępujemy do wymieszania dużej porcji żywicy epoksydowej. Powinna wystarczyć na połowę koryta rzeki. W pierwszym przejściu staramy się równomiernie rozlać żywicę ale nie po brzegi. Pozwoli to na znacznie łatwiejsze usunięcie pęcherzyków powietrza. Dokładną ilość żywicy należy obliczyć samodzielnie. Zależy ona od wielkości szczeliny, grubości deski oraz kształtu tejże szczeliny.

Dobrze wymieszana żywica epoksydowa z dodatkiem barwnika może zostać wlana w szczelinę. I tu może pojawić się problem pęcherzyków powietrza. Usunięcie ich jest możliwe z pomocą opalarki. Szybkie podgrzanie odpowietrzy żywicę jednak zbyt długie jej grzenie może przedwcześnie ją utwardzić lub przypalić. Po wlaniu żywicy w miejsce rzeki oraz po usunięciu bąbelków powietrza należy pozostawić blat do utwardzenia na min 10h.

W kolejnym kroku po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy należy wlać druga porcję żywicy i pozostawić na kolejne 10h do całkowitego utwardzenia. Po usunięciu płyty, brzegów oraz pozostałych elementów będziemy już mieli blat ale będzie on wymagał jeszcze obróbki.

Zaczniemy od wyrównania brzegów na pile formatowej. Dzięki niej jesteśmy w stanie otrzymać interesujący nas kształt oraz wymiar. Po wykonaniu tego procesu zaczyna się proces obróbki frezarskiej oraz szlifowania.

Szlifowanie można wykonać maszynowo a można przeprowadzić ręcznie. Zaczynamy od gradacji 60 a kończymy na granulacji 4000.

Po najbardziej żmudnym procesie w którym od blatu z dużą ilością rys skończymy na idealnie gładkim blacie naszego stołu przystępujemy do lakierowania. Dobór lakieru powinien być zgodny z gatunkiem drewna oraz z pożądanym efektem.

Ostatnim elementem procesu jest przykręcenie, przyklejenie czy montaż w inny sposób nóg stołu.

Pamiętajmy o tym, iż nie ważne jakie będą to nogi powinny być dopasowane do wagi stołu i powinny wytrzymać jego ciężar.